מזווית אישית על חוסר ודאות

-

אם שאלתם את עצמכם כמה פעמים מופיעות מילות החיפוש “חוסר ודאות” או “אי ודאות” בגוגל, תיווכחו שמעל ל – 300,000 תוצאות לכל אחת. בינינו, אני בטוחה שרוב התוצאות הן מהשנה האחרונה.

הרי מאוד חשוב לנו לדעת מה יקרה אתנו בכל רגע נתון (כן, אפילו רק ברמה של מתי נצא לסרט?) וחלקנו אפילו מתכננים את העתיד לפרטי פרטים. אבל אז מגיעה תקופה שטורפת את כל הקלפים, משנה את עולמנו ואנחנו מאבדים כיוון.

איבוד כיוון גורם לבלבול ובמקרים קיצוניים יותר לחרדה. כשמדברים על אי ודאות בתחום העסקי, המצב מבלבל אפילו יותר.

את דני סנדרסון לא יכולתי לשאול מה הוא חשב כשהוא שר “הולכים אל הלא נודע” אבל את טל איתן, יועץ אסטרטגי לעסקים קטנים, מרצה למקצועות השיווק וחוקר במחלקה למדעי המידע באוניברסיטת בר-אילן ואת הדס קלנר, שיווק יצירתי בווידאו, דווקא כן שאלתי.

השאלה ששאלתי אותם: “תקופה של אי ודאות מהווה עבורך כר פורה ליצירתיות או “מכבה” אותך?”

טל איתן: “המהות של האסטרטגיה היא לצמצם ספקות ולהקטין אי-ודאות, לצפות תרחישים ומגמות ולתכנן דרכי התמודדות ותגובה גם עם מצבים לא ידועים. כמו הרבה יועצים אסטרטגים גם אני חי ונושם את המקצוע ותקופות של חוסר ודאות הן בדיוק המקום שבו אני פורח ואפילו נוצץ. זה מצריך חסינות מנטלית ורגשית, חשיבה חדה וממוקדת אבל גם “על הרגליים” ותוך כדי תנועה (מה תנועה, ריצה!), להגיב במהירות לשוק משתנה, לקרוא מגמות, לאסוף נתונים. כל הדברים שאני כל כך אוהב. בתקופה הזו אני מוצא המון ביטחון ויציבות בעבודה שלי עם לקוחות, אני משתדל לעזור ככל יכולתי לעסקים שנמצאים סביבי ולקהילה הנפלאה שלי “אסטרטגיה שיווקית בכיף” (מוזמנים לקפוץ לבקר) ואני שמח לומר שרוב העסקים סביבי עוברים את התקופה הזו יפה מאוד, ואפילו מוצאים בה יתרונות והצלחות נאים.

אסטרטגיה, גם אם קצרצרה וקולעת וכתובה על פתקית “פוסט-איט”, היא תרופה טובה לאי-ודאות, בלבול וחוסר אונים, והיא עוזרת לנו להבין שאנחנו יכולים להוביל את הספינה שלנו בבטחה, גם כשהים נורא סוער ומלחיץ”

הדס קלנר: “אף אחד לא אוהב חוסר ודאות, ובין כל האנשים שלא אוהבים חוסר ודאות – אנשים עם חרדות שונאים את זה הכי הרבה. אז היי, אני הדס ואני חרדתית – לא כמו כשאנשים מיישרים עוגה וקוראים לזה ocd , אלא מאובחן ומטופל בכדורים, כזה.

ככה שאני וחוסר ודאות לא חברים, אבל וואלה חוסר ודאות זה מושג ממש רחב, ובינינו? כל החיים הם חוסר ודאות אחת גדולה ומתמשכת. ככה שאני חיה לצד הקושי הזה, ומדי פעם רק מנופפת לו לשלום שלא יחשוב ששכחתי אותו, אתם יודעים – כמו כולנו.

אבל קורונה? זה כבר חוסר ודאות מסוג אחר. בסגר הראשון נכנסתי לטירוף של עשייה – בבקרים הייתי תקועה בבית עם הילדים הקטנים שלי איכשהו מעבירים את היום, וברגע שהם נרדמו הסתערתי על המחשב. אני חושבת שזה היה הניסיון הנואש שלי לשלוט בסיטואציה, ואני חייבת להודות שבסוף זה היה משתלם. סיימתי את הסגר עם קורס דיגיטלי גמור ואתר חדש עומד, אבל עייפה כמו שלא הייתי בחיים ומותשת כמו אישה אחרי לידה.

אפשר להגיד שחוסר וודאות מגביר את המוגו’ של היצירה, ובכל זאת אני מוכנה לחזור לנופף לה מרחוק לשלום.

אני חושבת שהיצירתיות הזאת מגיעה ממקום של לנסות למצוא שליטה ולקבל תחושת יציבות שכל כך חסרה בתקופה של חוסר ודאות. וההבדל הזה שאמנם לא מורגש בתוצאה גורם לי לחבב את היצירתיות הזאת הרבה פחות, וגורם לי להתגעגע לימים שמה שהפעיל אותי היו תחושות הרבה יותר חיוביות כמו מוטיבציה ורצון להפיץ את המסר שלי לעולם.

 

אני מזמינה אתכם לעקוב אחריהם ולקבל עוד השראה:
טל איתן – יועץ אסטרטגי

הדס קלנר – שיווק יצירתי בווידאו 

לכתבות נוספות מזווית אישית לחצו כאן

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *